
Kunstudstilling i marts
Månedens kunstnere er Pete Thompson, Birgitte Erichsen og Birgitte Nilsson
Pete Thompson har malet i forskellige stilarter siden barndommen og ønskede som teenager at arbejde indenfor kunst, indtil hans forældre påpegede, at der ikke er så mange kunstnere, som kan leve af det.
Pete har brugt de sidste ti år til at finde og forbedre sin egen stil og er gået fra tegneseriefigurer, abstrakt kunst til spændende landskaber.
Efter at have købt et hus på La Gomera, en malerisk spansk ø i Atlanterhavet, fandt Pete inspiration i den smukke kystlinie, Garajonays tågeskov, dybe kløfter og den venlige lokalbefolkning.
Til ferniseringen viser Pete billeder fra øen og fortæller kort om den meget spændende og solbeskinnede La Gomera.
Birgitte Erichsen arbejder med akrylmaling, som tager udgangspunkt i fotografier og rejser. Motiverne er landskaber, planter og krukker, som stammer fra Danmark og fremmede kulturer som Marrakech, De Vestindiske Øer og Grønland, hvor hun er indspireret af farvernes indbyrdes spil og dynamik.
Birgitte Nilssons store passion er keramik, som hun har arbejdet med de sidste 40 år. Hun har gennem årene eksperimenteret med forskellige glasurer, overflader og brændingsmetoder. Hun har lavet alt fra smykker, vaser, skulpturer, kopper, fade – og krukker, som hun altid vender tilbage til, da hun elsker at dreje.
Additional Details
Show Hide Registration Button - Yes
Event Extra -